Logitech mouse çift tıklama problemi…

Logitech’in kablosuz farelerinde bir süre sonra çok can sıkıcı bir problemle karşılaşabilirsiniz. Rasgele olarak, tek tıklama yerine fare kafasına göre çift tıklamaya başlayacak. Bu problemi yaşayan farelerden benim bildiklerim Performance Mouse mx, Anywhere mx, muhtemelen başka modeller de olabilir.

İlginçtir, youtube’da bu konuda bir sürü video var: Fareyi sökmeyi, butonu parçalamayı ve içindeki metali eğmeyi tavsiye eden, gösteren. Youtube videolarına bakarak farenizi dağıtmadan önce, Logitech forumlarında emekli bir Logitech çalışanının yorumunu dikkate almanızı tavsiye ederim. Silinmesi ihtimaline karşı buraya alıntılıyorum (kaynak).


 

jlohnes
Retired Logitech Employee / Moderator (Inactive)
Posts: 414
Registered: ‎11-17-2010
Re: Performance MX mouse double clicking

‎10-15-2011 12:21 PM
Hello iwantevenmore,
This can be caused by static energy trapped inside the capacitors in the mouse. To drain this static energy, please plug the Unifying receiver into a different USB port and follow this procedure:
1. Shut off the mouse and remove the batteries.
2. Press all the buttons repeatedly for 30 seconds. This will drain all the static energy that may be trapped in the mouse.
3. Put the batteries back in the mouse and turn it on.
4. Wait a few seconds for it to re-connect and test the buttons.
If this does not fix your issue, please contact the customer support team in your region for more assistance, including a possible warranty replacement.
Regards,


 

Yani, bu çift tıklama problemi faredeki kapasitörlerde biriken statik elektrikten kaynaklanıyor:

1) Fareyi kapatın ve pillerini çıkartın.

2) Bilgisayardaki Unifying alıcısını farklı bir USB porta takın.

3) Farenin tüm düğmelerine 30 saniye boyunca basın bırakın. Bu statik elektriği boşaltacaktır.

4) Farenin pillerini takın ve fareyi açın.

Benim durumumda bu çözüm beni en az birkaç hafta götürdü. Fareyi söküp garanti dışı bırakmaktan daha iyi değil mi? Arıza için Logitech’ gönderseniz ve değişim alsanız bile, yeni farenizde de bu problem tekrar ortaya çıkabilir.

Hızlı pazara çıkış için mühendislik süreçlerinin hızlandırılması iyi bir şey olarak düşünülebilir, fakat bunun gibi hataların son üründe görülüyor olması bu süreçler üzerinde tekrar çalışılması gerektiğini gösteriyor.

Güncelleme: Maalesef durum fareyi söküp içine kağıt sıkıştırmaya kadar gidiyor. Statik sorunu sizi sadece bir süre götürüyor. Bundan sonra çift tıklama problemi tekrar ortaya çıktığında, düğmenizin içindeki butonun metal plakası artık yamulmuş demektir. Bozuk bir Logitech fareden söküp, yenisini lehimlemek veya Türk-işi çözümle içine kağıt sıkıştırmak evde bulabileceğiniz çözümler. Farenin garanti süresini bozmamak için açmadan iade ederseniz, gelecek yeni fare de bir süre sonra aynı sorunu çıkaracak 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.